fbpx

Czas wolny

Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą.

Janusz Korczak

Czas wolny w życiu dziecka ma szczególne znaczenie. Jest to okres, który pozostaje mu po wypełnieniu wszystkich obowiązków domowych, przedszkolnych i szkolnych. To czas, w którym może ono wykonywać czynności według swego własnego upodobania. Mogą to być np. czynności związane z wypoczynkiem, rozrywką czy zaspokajaniem potrzeb wynikających z indywidualnych zainteresowań.

Czas z dzieckiem to czas, który nigdy nie jest czasem straconym – jest to czas bardzo pożyteczny. Rodzice powinni przeznaczyć jak najwięcej czasu na bliskie kontakty z dzieckiem. Wspólne spędzanie czasu wolnego to także zacieśnianie więzi. Okruszek w tym czasie ma możliwość otworzenia się przed opiekunem i w spontanicznej rozmowie może opowiedzieć rodzicowi o czymś, o czym w innych okolicznościach nigdy by nie odważyło się opowiedzieć.

Rodzic chcąc spędzić wartościowy czas z Okruszkiem powinien zwrócić uwagę na jego potrzeby i zainteresowania oraz pozostawić mu dobrowolność wyboru. Najczęstszymi formami spędzania czasu wolnego są: wspólne gry i zabawy, układanie puzzli, wycieczki, wizyty u znajomych, sporty rekreacyjne, zajęcia plastyczne, majsterkowanie, a także wspólne gotowanie, pieczenie, przygotowywanie posiłków, czytanie książek i czasopism, a nawet oglądanie telewizji.

Czas wolny powinien nieść ze sobą przede wszystkim radość i zabawę, a także swobodę, przygodę, nowość, odmianę, atrakcję oraz emocje, bez których człowiek nie jest zdolny do kreatywności, wrażliwości czy empatii.

Czas wolny może być dobrodziejstwem – okresem, w którym można się rozwijać i kształtować osobowość, ale może też być czasem bezwartościowym dla rozwoju, a nawet czynnikiem demoralizującym. Dlatego, aby zapobiec takiemu niebezpieczeństwu, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie dzieci do racjonalnego spędzania czasu wolnego już od najmłodszych lat. Wtedy właśnie kształtuje się wiele upodobań i nawyków naszych Okruszków. 

🖍🎨🖌✍️⛹️‍♂️⚽️🎾🏸🏓🚴‍♀️🎲🎳🧩🎯🥁🎮🎹🧸📔✏️

Facebook
Instagram